FORUM ANA SAYFA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortal*GaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM

YazarMesaj
Misafir
Misafir

SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM Empty
MesajKonu: SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM   SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 1:50 pm

Aile mukaddes bir müessesedir. Sınırları Kur`an ve hadisin kesin kaideleri ile çizilmiş ciddi bir kuruluştur. Mesela, Bakara, Nisa ve Nur Sureleri bu maksatla okunacak ve incelenecek olsa, Kur`an-`ın nikah ve talak meselesine ne derece ehemmiyet verdiği yakinen görülecektir. Hadis kitaplarında ise bu meseleler müstakil bölümlerde genişçe ve teferruatlı bir şekilde yer almaktadır.

İslamın hayat düzeni olan fıkıh kitapları da gözden geçirildiğinde görülecektir ki, nikah ve talak meseleleri, ciltler dolusu bir muhteva içinde enine boyuna işlenmektedir. Bunun içindir ki, İslamiyet kadar nikaha ve aile müessesesine önem veren bir din ve sistem yoktur.

Evet, aile yuvasını kurmak ne kadar mühimse, yıpranmasına meydan vermeden yaşatmak da o kadar önemlidir ve büyük bir maharet ve akıllılık isteyen bir iştir. Aileyi yıpratan ve yaralayan sebeplerin başında yersiz tartışmalar, lüzumsuz münakaşalar ve manasız tavırlar gelmektedir.

Fakat şu da bir gerçektir ki, hepimiz nefis taşıdığımız için şöyle veya böyle bir tartışmanın olmadığı aileyi göstermek de mümkün değildir. Burada en büyük rol erkeğe düşmektedir. O, ailede her meselede idarecidir ve sorumluluğu büyük ölçüde omuzunda taşımaktadır. Bunun için, geçimsizliğin büyük ölçüde hanımdan kaynaklandığını biliyorsa, Kur`an`ın tavsiyesine uyarak “öğüt verir”, yani elbirliğiyle aileyi yaşatmanın yollarını ararlar. Bunda bir başarı elde edemezse, yatağını ayırır.

Ancak geçimsizliğin had safhaya vardığı, arabulucuların netice alamadığı zamanlarda boşama ifadelerine müracaat edilebilir. Bunda da talakın üçü birden verilmez, belli aralıklarla teker teker verilir ki, tekrar dönebilecek açık bir kapı kalsın.

Boşamayı ifade eden sözleri, olur olmaz zamanlarda kullanmamak lazımdır. Çünkü böyle ifadeler kızgınlıkla da söylense, korkutmak için, psikolojik bir baskı gayesiyle yahut şaka ile de söylenecek olsa netice değişmez; yerine ve niyete göre birden üçe kadar talak vuku bulabilir.

Sözünü ettiğiniz ifadelerin nikaha zarar verip vermeyeceğine gelince; erkek, hanımına “Defol git, seni istemiyorum” gibi sözleri söylerken o anda boşama niyetini taşıyor ve bunda da bir veya iki talak niyet ediyorsa, hanım bain talakla boş olur. Bu sözü söyledikten sonra pişmanlık gösterirse tekrar hanımına dönebilir.

Şöyle ki: Bundan sonra kadın iddet bekler ve bu müddet içinde erkek tekrar hanımına dönmek isterse, yeni baştan nikah yapıyormuş gibi, şahidler ve mehirle birlikte nikah kıyılır; fakat bu esnada kadının da “kabul ettim” diyerek rızasını belirtmesi gerekir.

Ancak erkeğin eve birkaç gün gelmemesi ve “Seni sevmiyorum, senden bıktım, yeter artık, bu evliliğe son verelim, seninle evlendiğime pişmanım” gibi sözler sarf etmesi nikahın sıhhatine bir zarar vermese de, dili bu çeşit sözlere alıştırmamak lazımdır. Çünkü farkında olmadan aileyi yıkacak bir ifadenin ağızdan çıkması mümkündür.
Kaynak: Mehmed Paksu Çağın Getirdiği Sorular
medineli
«««Vip Üye»»»
«««Vip Üye»»»
medineli

Kadın Mesaj Sayısı : 286
İş/Hobiler : kuran okumak
Lakap : hacı

MesajKonu: Geri: SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM   SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM Icon_minitimePerş. Eyl. 11, 2008 5:44 pm

ALLAH razi olsun Ancak erkeğin eve birkaç gün gelmemesi ve “Seni sevmiyorum, senden bıktım, yeter artık, bu evliliğe son verelim, seninle evlendiğime pişmanım” gibi sözler sarf etmesi nikahın sıhhatine bir zarar vermese de, dili bu çeşit sözlere alıştırmamak lazımdır. Çünkü farkında olmadan aileyi yıkacak bir ifadenin ağızdan çıkması mümkündür.
gül alkış
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM   SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM Icon_minitimeCuma Eyl. 12, 2008 12:30 pm

amin ecmain.

SENİNLE EVLENDİĞİME ÇOK PİŞMANIM
1 sayfadaki 1 sayfası