FORUM ANA SAYFA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortal*GaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Namazla İlgili Çok Önemli

3 posters
YazarMesaj
((MUHAMMED))
p@yl@şımcı üye
p@yl@şımcı üye
((MUHAMMED))

İş/Hobiler : SOHBET,KİTAP,İLİM
Lakap : EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT

Namazla İlgili Çok Önemli Empty
MesajKonu: Namazla İlgili Çok Önemli   Namazla İlgili Çok Önemli Icon_minitimeSalı Nis. 29, 2008 2:45 pm

Namaz, fahşâdan / çirkinliklerden ve münkerden / kötülüklerden alıkoyar…” (Ankebut, 45)

Hala kötülüklere devam ediyorsak demekki namazı hakkıyla huşu içerisinde kılmıyoruz

Rabbim hepimize o namazın şuurunu versin

MAUN SURESİ'NDE
Feveylün lil musallin ellezine hüm an salatihim sahun

Vay o namaz kılanların haline diyor, Rabbimiz evet bunu namaz kılanlara diyor, onlar namazlarını gösteriş için kılarlar, namazdan gafildirler.

ALLAH (c.c.) (c.c.) muhafaza hoca bir gün namaz kıldırırken kaçıncı rekatta olduğunu şaşırmış ve namazdan sonra ey cemaat biz bu namazı üçmü kıldık dörtmü demiş cemaatten ses yok, hiç biri namazda değil
içlerinden birisi hocam ben biliyorum üç kıldık demiş hocada helal olsun en azından senin hürmetine Rabbim hepimizin namazını kabul eder inş. diye dua etmiş
nasıl anladın peki bize de söylermisin diyince
adam demişki hocam ben mühendisim namaza başladık her rekatta bir kat çıktım tam üçüncü kata çıktım dördüncü kata çıkacaktım selam verdiniz oradan biliyorum demiş

işte gülelimmi ağlayalım mı, namaza bir başlıyoruz, beden namazda ama akıl kalp başka yerlerde, bekar olan evleniyor, evi olmayan ev alıyor, çoluğu çocuğu evlendiriyor, yazlık alıyor, kışlık alıyor, hesap yapıyor vs.. vs..

tabiki illa namazda vesvese olacak şeytan bişeyler fısıldayacak ama önemli olan Rabbimizin huzurnda olduğunun farkına vararak bu işi ciddiye alarak, hemen aklın başka yerlere gideceği zaman toparlamak, Rabbimiz bizden bu mücadeleyi istiyor.

Kişi böyle abdestini güzel almaz, namazını kılarken huşuyu yakalmaya çalışmazsa, birde tavuğun yerden yem yediği gibi hızlı hızlı kılıp bitirirse o namaz varya ALLAH (c.c.) (c.c.) muhafaza hem bize beddua eder hemde Mahşerde o namaz yüzümüze çarpılır.

rukuları secdeleri tam yapmak lazım iyice doğrulmadan hemen secdeye gitmemek lazım, iki secde arasını tam oturmadan hemen diğer secdeye gitmemek lazım
yavaş yavaş Rabbimizin huzurundan kaçar gibi değil acele değil huşu için tadili erkana yani az önce bahsettiğim gibi ruku ve secdelere dikkat etmek tam doğrulmadan hızlı hızlı yatıp kalkmamak lazım

birde en azından yavaş yavaş namazlarda okuduğumuz surelerin,tesbihlerin ruku ve secdelerde ne dediğimizi öğrenmek lazım. Her gün bir surenin manasını öğrense insan namazdan biraz daha zevk alır.

ayrıca Kur'an okumayı bilmeyenlerin mutlaka en kısa zamanda öğrenmesi şarttır türkçeden ezberlenmiş hali ile namaz kılmak sakıncalıdır çünkü Arapça harflerin Türkçede karşılığı yoktur o yüzden mana bozulur ve değişir buda namazın sıhhatini engeller.

Mesela " Gul eüzü bi Rabbil Felak min şerri ma Halak" buradaki Halak kelimesinin H harfi Arapçada hırıltılı H şeklinde okunması gerekir. ama Türkçede hırıltılı H yoktur o yüzden Halak Arapçada yaratmak demektir ama Türkçedeki gibi okursa Traş Etti manasına geliyor , Yani ALLAH (c.c.) (c.c.) Yarattı yerine ALLAH (c.c.) (c.c.) Traş etti diyoruz buda manayı bozduğu için namaz sakata gelir ve namaz olmaz.

bir yandan Kur'an öğrenmeli bir yandan sureleri Arapçasından düzgün bir şekilde öğrenmeliyiz
Kur'an bilmiyorum diye sakın namazı hepten terk etmeyin biryandan kılın namazınızı bir yandan Kur'an'ı öğrenin herkes bu şekilde öğrenmektedir.

vesselam

En son ((MUHAMMED)) tarafından Salı Nis. 29, 2008 3:34 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
http://www.reklamyasaktir
X_@sRi_s@@det_X
Admin
Admin
X_@sRi_s@@det_X

Erkek Mesaj Sayısı : 912

MesajKonu: Geri: Namazla İlgili Çok Önemli   Namazla İlgili Çok Önemli Icon_minitimeSalı Nis. 29, 2008 3:23 pm

Allah C.C. razı olsun kardesim emeğine sağlık insAllah!... Rabbim hakkıyla namaz kılanlardan eyler tüm ümmeti muhammedi inşAllah!...
http://www.asrisaadet.ile.biz
taz
Sitenin Onur Üyesi
Sitenin Onur Üyesi
taz

Erkek Mesaj Sayısı : 1497

MesajKonu: Geri: Namazla İlgili Çok Önemli   Namazla İlgili Çok Önemli Icon_minitimeSalı Nis. 29, 2008 11:12 pm

Allah razı olsun kardeşim
http://www.canmuhammed.ile.biz
((MUHAMMED))
p@yl@şımcı üye
p@yl@şımcı üye
((MUHAMMED))

İş/Hobiler : SOHBET,KİTAP,İLİM
Lakap : EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT

MesajKonu: Geri: Namazla İlgili Çok Önemli   Namazla İlgili Çok Önemli Icon_minitimeÇarş. Nis. 30, 2008 7:25 am

amin ecmain kardeşlerim
http://www.reklamyasaktir

Namazla İlgili Çok Önemli
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-