FORUM ANA SAYFA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortal*GaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?

4 posters
YazarMesaj
((MUHAMMED))
p@yl@şımcı üye
p@yl@şımcı üye
((MUHAMMED))

İş/Hobiler : SOHBET,KİTAP,İLİM
Lakap : EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT

Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Empty
MesajKonu: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimeSalı Mayıs 06, 2008 9:42 am

Soru: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?

Cevap: Bismillahirrahmanirrahim
Öncelikle bu sorunuzda iki tane soru var birincisi örtünmek, ikincisi ise çalışmaktır. Biz önce örtünmak bahsine değinelim.
cevap 1: Örtünmek Rabbimiz farz olan emirlerinden biridir. Farzı terk etmek azabı gerektirir. Kadının elinin içi ve yüzünün dışında kalan bütün bedeni avrettir. Yani onu mahremi olmayanlardan başkasına göstermesi asla caiz değildir. Geniş Bilgi için. Nur Suresi 31-32. ayetlerin ve Ahzab suresi 59. ayetin tefsirlerini okumanızı rica ederim ben mealen aşağıda yazıyorum fakat tefsirden okumanızı önemle rica ediyorum.

Nur Suresi: 31. Ayet: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda kırıtarak yürümesinler). Ey müminler! Hep birden ALLAH'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Ahzab 59.Ayet: Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. ALLAH bağışlayandır, esirgeyendir.

Cevap 2 : Bir kadının çalışması caiz değildir. Çünkü dinimiz evin geçim ve rızık teminini sağlamak görevini erkeğe vermiştir. KAdın ise zaten bütün gün evdeki işleri yaparak yorulmakta , evin temizliği,yemeği,ütüsü çocukların bakımı ve evdeki koruyucudur. Yani erkek dışarıda bir meslek icra ederkeken kadın ise bir kaç meslek yapmaktadır ve zaten evinde çalışmaktadır. Tabiri caizse ahçı , ütücü,terzi vs.. hep o dur. Bunun yanında birde çocuklu bir anneyi düşünürsek çocuğun en iyi öğretmeni annedir ve çocuğun büyürken hatta evlilik çağına geldiğinde bile en yakını olan annesine ihtiyacı vardır. Bu yüzden kadın fıtrat gereği evde olması, erkeğin de fıtrat gereği dışarı işlerini halletmesi bu dünyada Rabbimizin en güzel tayin ettiği görev biçimidir.
Hele birde kadın islama uygun olmayan kadın erkek karışık bir ortamda çalışıyorsa bu asla caiz olmaz. Çünkü dinimizde haremlik selamlık emri vardır, Nur suresi 31. ayette bir kadının kimlere görünmesinin cazi olduğu , kimlere gönmemesi gerektiği ve gözlerini de haramdan sakınması gerektiği emri vardır ne yazıkki iş yerinde gözlein haramdan sakınması mümkün değildir ayrıca çalıştığı yabancı erkekler mahremi olmadığı için bir arada bulunması doğru değildir.
Eğer kadının hiç bir bakanı yok, ve gerçekten ihtiyaç olduğu için çalışmak zorunda ise bu şartlarda olan bir kadın çalışabilir ve yine de dikkat etmesi gereken şart islama uygun , namazlarını kılabileceği ve başını açmayacağı bir yerde çalışması uygundur. Bizler söz dinler Rabbimizin emirlerine isyan etmez örtünme ve namaz emrine itaat edersek Rabbimiz bizlere yardımcı olacaktır
Dinimizdeki haremlik selamlık ayetinin kısca tefsiri de aşağıdaki gibidir

HAREMLİK ve SELAMLIKLA ALAKALI AYETLERİN AÇIKLAMASI

İslam'ın aile yapısı "Haremlik ve Selamlık" kaidesi üzerine bina olunmuştur. Bu kaide müslüman bir aileyi diğerlerinden (gayri müslimler ve ataist kafirlerden) ayıran bir alamettir.
Haremlik selamlık emri keyfi bir uygulama olmayıp, kitap,sünnet,icma ile sabit olan bir emirdir.
Dinimiz doğacak olan neslin sağlam olmasına önem vermiş ve zinaya teşvik edecek her yolu kapatmıştır.
İslamın emrettiği tesettürü tatbik edemediğinden dolayı, "Haremlik-Selamlık" emrini kalplerinin temiz olduğu-nu(!) ileri sürerek gereksiz gören kimseler tabiki zinaya götüren sebeplere ve zinaya düşeceklerdir.
Bu risale de "Haremlik-selamlık" mevzuu ayet ve hasilerle açıklanmış,ayrıca mevzunun tesettür ve zina ile alakalı olması hasebiyle "tesettür" ve "zina" mevzularına da değinilmiştir.
Çıplaklık; ahlakın bozulmasına,kadın-erkek karışımına, kadın-erkek karışımı da zinaya götürürür.
Zinanı dünyada başa getirdiği belaları hergün gözlerimizle görüp müşahade ediyoruz. Ahiretteki mesüliyeti de Cehennem azabıdır.

"Birde onun zevcelerinde lüzumlu bir şey istediğiniz vakit perde arkasından isteyin. Bu hem sizin kalpleriniz hemde onların kapleri için daha temizdir." (Ahzab Suresi 53. ayet)[/i]

Bu ayetin bize anlattığı hüküm ve emir, kadınlarla karışmamak (bir arada bulunmamak) ve onlarla konuşma adabındaki ölçüdür.

AYETİN NÜZÜL SEBEBİ

Buhari, Ömer b. Hattab (r.a.)'dan şöyle rivayet ediliyor
Ömer (r.a.):
"Ya Resulullah! (s.a.v.) evinize iyi adamlar da,kötü adamlar da geliyor. Mü'minlerin annelerine emretsenizde örtünseler.Bu daha hayırlı olur dedim.
Bunun üzerie bu ayet nazil olmuştur.Bu ayet Ömer!in (r.a.) görüşlerine muvafık olarak inen ayetlerden biridir.

AYETİN TEFSİRİNDEKİ İNCELİK

"Bu hem sizin kapleriniz hemde onların kalpleri için daha temizdir" ayeti göz ile kalp arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Göz arzuların yolu,bakışta şehvetin elçisidir. Göz görmedikçe kalp istemez öyleyse göz görmediği zaman kalp daha temiz olur,fitne ortaya çıkmaz.

vesselam.

http://www.reklamyasaktir
X_@sRi_s@@det_X
Admin
Admin
X_@sRi_s@@det_X

Erkek Mesaj Sayısı : 912

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimeSalı Mayıs 06, 2008 9:56 am

Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? 993245 kardes herseyin hayırlısı inşAllah!...
http://www.asrisaadet.ile.biz
((MUHAMMED))
p@yl@şımcı üye
p@yl@şımcı üye
((MUHAMMED))

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimeÇarş. Mayıs 07, 2008 9:40 am

amin kardeşim herşeyin hayırlısı Rabbim bizi Kur'an ve Sünnetten ayırmasın yoksa bütün dünya makamları bizim olsa ne olur Rabbimize itaat etmedikten sonra
taz
Sitenin Onur Üyesi
Sitenin Onur Üyesi
taz

Erkek Mesaj Sayısı : 1497

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimeC.tesi Mayıs 24, 2008 12:29 am

Allah razı olsun kardeşim çalışırken baş açmak da neymiş yaw sinir oluyorum böylelerine
http://www.canmuhammed.ile.biz
taz
Sitenin Onur Üyesi
Sitenin Onur Üyesi
taz

Erkek Mesaj Sayısı : 1497

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimeC.tesi Mayıs 24, 2008 12:29 am

çalışma karddeşim ozaman
http://www.canmuhammed.ile.biz
((MUHAMMED))
p@yl@şımcı üye
p@yl@şımcı üye
((MUHAMMED))

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 9:33 am

Mevla emretti kadına kapan diye
kul emrediyor aç diye
hangisini dinlersen onun sevgisini kazanırsın
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 12:29 pm

taz demiş ki:
çalışma karddeşim ozaman

hiçbir kadının özel zevkleri arasında değil çalışmak emin olabilirsin taz
iş hayatı kadının yapısına fıtraten aykırı zaten bir süre sonra nolursa olsun davranışları değişmeye başlıyor
hele bir de erkeklerin çalıştığı bir yerse davranışları konuşmaları farklı bir kimliğe bürünebiliyor
bütün zerafetiyle kadın bir anda erkeğe dönüşebiliyor onlar gibi düşünüp konuşmaya başlayabiliyor
EMİN OL HİÇBİR KADIN İSTEMİYOR HERKES EVİNİN KADINI ÇOCUĞUNUN ANNESİ OLMAYI İSTER
medineli
«««Vip Üye»»»
«««Vip Üye»»»
medineli

Kadın Mesaj Sayısı : 286
İş/Hobiler : kuran okumak
Lakap : hacı

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 1:07 pm

gul ALLAH razi olsun
((MUHAMMED)) demiş ki:
Mevla emretti kadına kapan diye
kul emrediyor aç diye
hangisini dinlersen onun sevgisini kazanırsın
((MUHAMMED))
p@yl@şımcı üye
p@yl@şımcı üye
((MUHAMMED))

MesajKonu: Geri: Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?   Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım? Icon_minitimeCuma Haz. 06, 2008 8:29 am

SULTANIM demiş ki:
taz demiş ki:
çalışma karddeşim ozaman

hiçbir kadının özel zevkleri arasında değil çalışmak emin olabilirsin taz
iş hayatı kadının yapısına fıtraten aykırı zaten bir süre sonra nolursa olsun davranışları değişmeye başlıyor
hele bir de erkeklerin çalıştığı bir yerse davranışları konuşmaları farklı bir kimliğe bürünebiliyor
bütün zerafetiyle kadın bir anda erkeğe dönüşebiliyor onlar gibi düşünüp konuşmaya başlayabiliyor
EMİN OL HİÇBİR KADIN İSTEMİYOR HERKES EVİNİN KADINI ÇOCUĞUNUN ANNESİ OLMAYI İSTER

Rabbim mecburiyetten çalışanlara aç açıkta kalma tehlikesinde olup çalışanlara yardım etsin
biraz daha rahat edeyim diye hanımını çalıiştıran kocaları da hayırlı ıslah etsin şuur versin
başka birşey demiyorum

Çalışıyorum Başımı Açmak Zorundayım Ne Yapmam Lazım?
1 sayfadaki 1 sayfası